Проектът „Твоята храна“ организира заключителна онлайн конференция „Да погледнем сериозно на хранителните отпадъци“, в която обобщи работата по проекта в отделните страни, поуките и бъдещи предизвикателства пред оползотворяване на хранителните отпадъци.
Конференцията бе открита от Виргиниюс Синкявичюс, еврокомисар по околна среда и океани, който говори по темата “Как ЕС може да помогне на домакинствата да намалят хранителните отпадъци?“.
Участниците представиха и дискутираха иновативните идеи, разработени по проекта, с които домакинствата да намалят отпадъците в дома. Представени бяха продуктите: наръчник, игри и други, които бяха разработени от „Твоята храна“.
Вижте тук запис на конференцията:
По проекта „Твоята храна“ („Глобален обучителен подход към разхищението на храна чрез неформално образование“) работят организации в шест страни – България, Естония, Латвия, Литва, Румъния и Хърватия. Проектът се подкрепя от Европейския съюз.
Целта му е да повиши информираността по темата разхищението на храна; да даде познания за това как изхвърлянето на храна е свързано с климатичните промени; да информира за взаимовръзките между развиващите се и развитите страни по отношение на производството и потреблението на храни; и да популяризира умения за намаляване разхищението на храна в домакинствата. В България проектът се изпълнява от Фондация за биологично земеделие БИОСЕЛЕНА.
Темата за хранителните отпадъци е много актуална. В Европа годишно се изхвърлят около 100 милиона тона храна. 53% от тях се падат на домакинствата. В същото време милиони хора по света гладуват или не си дояждат, а ресурсите на планетата се задъхват за производството на храни, което след това се пропиляват.
Дейностите по проекта целят да запълнят недостига на осведоменост и лоша образователна база за глобалните взаимосвързаности на хранителните отпадъци. Те ще повишат осведомеността за проблемите на глобалната взаимозависимост и проблемите на околната среда и социалното развитие и ще насърчат уменията за избягване на загубата на хранителни продукти. Променените модели на потребление в домакинствата допринасят за намаляване на екологичната и социалната тежест в световен мащаб.