Новини

Как можете да спасите динята

Динята, царицата на лятото!
Ни сигурно ви се случва да ви изостане диня в хладилника.
Не, не я изхвърляйте.
Ето няколко идеи как да я превърнете в нещо оригинално и вкусно до последната капка динена сладост. Идеите са от кулинарната работилница, която „Твоята храна“ организирахме във Варна с Йордан Кръстев от „Прегърни готвача“.

1. Студена супа от диня
Продукти (за една порция):
– 200 гр. диня
– 1 банан
– 5 листенца мента
– 50 гр. просеко или газирана вода

Как се приготвя?
Нарязваме динята и отстраняваме кората, семките не се чистят. Слагаме в блендер, добавяме банана и ментата и блендираме. Ако не разполагате с блендер, смелете с пасатор. Накрая се добавят газираната вода или просекото.
Сервира се хладна, украсена с листо мента.


2. Зелена салата с грилована диня и запечено халуми
Продукти (за една порция):
– 150 гр. диня
– 150 гр. халуми
– 50 гр. листа от рукола или валериана
– зехтин
– балсамова редукция
– сол

Как се приготвя?
Динята се нарязва на правоъгълни парчета с дебелината на палец. Грилова се на предварително загрят тиган без мазнина. Обръща се от двете страни до получаване на златист загар (ще ви замирише на печено сирене). Халумито се нарязва на тънките парчета и се запича по същия начин, като при него може да се ползва и малко мазнина по избор. На дъното на чинията поставяме измитите листа от рукола или валериана (може и смес от двете), върху тях подреждаме грилованите парчета диня и запеченото халуми. Подправяме със зехтин, балсамова редукция* и сол на вкус.
* Балсамовата редукция е вкусен и естетичен продукт, който се ползва регулярно в по-специалните ресторанти. Придава богат вкус и естетика в чиниите. Можете да го приготвите и сами в домашни условия.
Ето как: необходими са ви 100 мл. балсамов оцет и 1 чаена лъжичка захар (бяла или кафява според предпочитанието ви). Оцета заедно със захарта се смесват в съд, който се поставя на котлон, докато започне да завира. След завиране са намаля температурата, като съда остава на котлона. Вари са на принципа на сладкото – докато сместа се сгъсти и се задържа на капка, без да се разлива. Общо време на варене около 15-20 минути.  Имайте предвид, че след като изстине, редукцията се сгъстява допълнително.


3. Пица от диня
Продукти (за една пица):
500 гр. диня
– 200 гр. крема сирене или кремообразна извара
– 50 гр. къпини
– 50 гр. малини
– 50 гр. боровинки

– 10 листенца мента
Как се приготвя?
Динята се нарязва заедно с кората на триъгълници с дебелината на показалец. Това става като първо отстраните двете „капачета“ в горния и долния край на динята. Разрежете надлъжно на две, след което двете половини нарежете на парчета с дебелината на показалец. Така получените полукръгове разрежете на по три парчета всяко. От получените триъгълници сглобете кръгове за „блата“ на пицата. Намажете всяко парче с крема сирене и украсете отгоре с боровинки, малини, къпини и листо мента.

4. Сорбе от диня
Продукти:
300 гр. диня
– 1 лимон
– 100 гр. боровинки
Как се приготвя?
Динята се почиства от кората и семките, нарязва се на парчета малко по-малки от тези за сервиране и се замразява за 12 часа във фризер. Замразените парчета се блендират със сока от 1 лимон и боровинките (можете да използвате и пасатор) до получаване на гладка смес. Оставя се отново във фризер за около 2 часа да стегне. Сервира се с листо мента.

5. Динена лимонада
Продукти:
1 средно голяма диня
– 5 лимона
– 200 гр. захар
Как се приготвя?
Динята се почиства от кората и семките и се нарязва на малки парчета. Блендира се до получаване на каша, след което се прецежда през гевгир, за да се отстранят власинките. Добавя се сока от лимоните, захарта и се разбърква добре. Сервира се охладена с резен лимон.

Да ви е сладко!

Related Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *