Новини

Познавате ли торлашките специалитети?

Кулинарна работилница „Твоята храна“ с местна майсторка в Чипровци

Торлашките специалитети?
Местната майсторка на вкусни ястия Снежана Гръчка отвори дома си в Чипровци за кулинарна работилница по проектаТвоята храна.  

Защо торлашки специалитети?
След кулинарни работилници в Сакарския край и Родопите инициативата „Твоята храна“ представи торлашката кухня, водена от амбицията си да показва нови идеи за разумното използване и оползотворяване на храната. Кухнята на торлаците, които населяват Северозападна България – селата в Белоградчишко, Берковско и Чипровско – е известна с планински вкусове на мляко, зеленчуци, зелении и сухи чушки. Повечето ястия са леки, диетични по днешни стандарти и чудесно оползотворят всичко, което трудолюбивите местни хора произвеждат: дори за зелените домати в края на сезона има рецепти!

Снежана ни показа как да използваме пълноценно и без остатък сезонни храни, сготвяйки ни страхотни вкуснотии. Много от мерките са на око:

Супа от листа на цвекло и киселец
Измивате и отстранявате дебелите части на листа от цвекло и киселец, нарязвате и леко задушавате в мазнина със стар лук, морков, чушка и какъвто зеленчук ви се намира и обичате. Добавяте вода и червен пипер. Може и ориз или фиде. Сервирате със сирене и/ли кисело мляко. Можете да направите и застройка – само яйце или яйце с кисело мляко. Кой каквото обича, както казва Снежа. За разкош накрая наръсвате с джоджен.

Наложена баница с традиционни ръчно-точени чипровски кори
Най-напред корите: замесвате ги с ½ кг брашно, щипка сол, няколко капки оцет и малко хладка вода. Трябва да имате тесто, което нито е много твърдо, нито много меко.
Разделяте го на 10-12 топки. Разточвате ги на кора с диаметър около 30 см, като постоянно ръсите с брашно, за да не залепва. Изпичате ги на печка с дърва от двете страни, докато им се образуват мехурчета, а на места дори леко загорят.
Плънката: чуквате 4 яйца, 200 г сирена и колкото кори – толкова лъжици олио. Смесвате добре. 
Намазнявате тава, в която ще печете баницата. Топвате всяка кора в друга тава с хладка вода и щипка сода. Кора по кора слагате в тавата за печене, като наръсвате с яйчено-сирената смес. Накрая бодете с вилица, за да влезе въздух.
Печете 40 минути на 180 градуса.
Като се опече, баницата се обръща наобратно върху съдове, за да се „отлепят“ корите.
Да ви е сладко!

Гньетени чушки (пълнени сушени чушки с боб)
Сварявате леко 1 кг боб. Отцежда се. Леко се запържва праз лук в олио, добавя се сол на вкус. Прибавя се боба и леко се намачква. Ръсвате и бабина душица (не, не е мащерка: с по-остри листа е и с по-силно ухание).
Взимате 30 сушени чушки (ако ползвате пресни, трябва да са леко завехнали).
Пълните ги със сместа. Нареждате в тава, сипвате доста олио и няколко супени лъжици вода.
Запичате  30-40 минути.

Постни лозови сарми
Запарвате леко 15-тина лозови листа. Запържвате праз в олио, като добавяте сол и кафяна чаша ориз и паничка смлени орехи, малко чубрица, черен пипер.
Завивате сармите.
Нареждате в тенджера и доливате вода. Затискате с чиния.
Варите до готовност-

Пръжено (бъркани местни сезонни зеленчуци на тиган)
Нарязвате наситно листа от праз (перца), сурови чушки и домати и запържвате в нагорещено олио.
И после топите с хляб!

Лютеничка (кьопоолу)
Нарязвате печени чушки, пресни домати и счуквате в чесън и сол.
Вкусно!

Кисел таратор
Всичко е както е си правите таратор, но без киселото мляко. Наместо това добавяте вода и оцет.
Много разхлаждащо в летните горещини.

Снежана Гръчка обича да посреща гости и е пример за българската гостоприемност. Родена и израснала в Чипровци, торлашките корени на Снежа си проличават в местните гозби, които тя познава добре и готви без рецепти със строги мерки и пропорции, а по интуиция. Трапезата й винаги е пълна с вкусни домашни ястия, за които тя не обича да се хвали, но всички обожават. Щастлива баба е на три внучета и често приготвя мекички, баници и други традиционни вкусотии. Грижи се за няколко градини, в които отглежда разнообразна домашна продукция, с която приготвя и зимнина. Тя е от това поколение, което тачи домашното и родното и го пази  за следващите поколения.

Related Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *