За да сме сигурни, че порцията, която подготвяме, ще ни стигне и няма да изхвърлим храна, можем да използваме за ориентир юмрука, дланта и шепата си. Когато ще се храним със зеленчуци – две шепи са добра мярка за определяне на количеството. Една длан пък е ориентир за порция свинско или пилешко месо, като дебелината на мръвката трябва да е близка до тази на самата длан. Размерът на едната ръка е добра мярка за риба, а една шепа – за плодове и ядки.
Търновското сдружение „ВТ Ивентс“ обобщи в проекта си „Без излишни разходи“ лесно приложими начини за справяне с излишното генериране на хранителни отпадъци в домашни условия. Посланията на разработката са насочени към всички млади хора и домакинства, които не си дават сметка колко сериозен е проблемът с разхищението на храната. Според последни проучвания 55 процента от хранителните продукти, които българите купуват, накрая оставят неконсумирани и попадат в кофата за боклук, а 30 процента от семейния бюджет отива за храна. От началото на ноември до април догодина създателите на проекта ще проведат поредица от информационни срещи в града, за да ангажират търновци с практически стъпки към решаване на проблема.
„Без излишни разходи“ се провежда с подкрепата на Фондация за биологично земеделие „Биоселена“ в рамките на международния проект „Твоята храна“.
Вижте пълния текст на публикацията