Без категория

Солта, без която не можем

Рецепти от кулинарно ателие „СОЛТА“
Бургас
август 2020

Многообразните лица и вкусове на солта! Солта, без която не може нито (почти) едно ястие. Древно средство за дълготрайно съхраняване на храни.

Солта бе в центъра на вниманието на кулинарното ателие на  „Твоята храна“ по време на Local Fest в началото на август в Бургас. Елина от Кулинарен клуб АМКО, чиято страст е да комбинира солта в необичайни рецепти, ни представи неочаквани приложения на солта в кухнята.

Специално за вас рецептите:



1. Босилкова паста


Продукти:
– 1 голяма връзка босилек
– 30 гр. зехтин

Как се приготвя?

Босилека се измива и подсушава много добре. Отделят се само листата и се поставят в блендер или съд за пасиране. Смила се заедно със зехтина и се слага в бурканче. Изсипва се отгоре още зехтин, за да не се допуска контакт на пастата с кислород, който я окислява. Съхранява се в хладилник около месец. За дълго съхранение се замразява във фризера. При желание за употреба се прехвърля в хладилника и се взима нужното количество. Винаги трябва да има зехтин над босилека, затова при нужда доливайте в бурканчето.

2. Босилково песто


Продукти:

– 1 голяма връзка босилек

– 100 гр. сурови ядки (бадем/ слънчоглед/ орех/ кашу/ каквото имате)

– 2-3 скилидки чесън

– 1 к. л. сол

– сок от 1/2 лимон

– 100 мл. зехтин

– 2 с.л. хранителна мая/ кашкавал/ пармезан (по желание)

Как се приготвя?

Листата на босилека се измиват и подсушават добре. Ядките да се накиснат предварително за поне 30 минути. Всички продукти се смилат заедно до желаната  консистенция в блендер или с пастор. Настройте по свой вкус солта, чесъна (и пармезана).   Съхранява се в хладилник до 2 седмици. Може да се замрази в бурканчета във фризера и да се ползва цяла година.

3. Сух домашен зеленчуков бульон

Продукти:
моркови
– целина
– магданоз
– лук
– червен пипер

Възможни допълнителни зеленчуци за добавяне: пащърнак, праз, зелен пипер, червено цвекло, чесън и друга подправка, която обичате в супата.
Как се приготвя?

Всичко се смила, настъргва или нарязва на ситно. В бурканче се слага 1 лъжица сол, после зеленчуци, след това пак сол и така се редят докато се напълни бурканчето. Не е нужно да имате всички зеленчуци на куп. Нашите баби са правили този бульон постепенно, защото с времето сместа се смалява заради отнетата влага, затова добавят винаги нови продукти и сол. Важно е винаги да завършваме със сол най-отгоре. Съхранява се в хладилник или фризер. Може също да се изсуши на слънце или на 50 градуса във фурна.

4. Чеснова паста


Продукти:
– 100 гр. чесън

– 1/2 ч.л. сол

– 20-30 гр. зехтин
Как се приготвя?

Чесънът се пасира/смачква заедно със солта до гладка паста. Когато е готова, се добавя при постоянно бъркане зехтина, за да може да се получи кремообразна смес. Съхранява се в хладилник, като при по-голямо количество е най-добре да се замрази.

5. Бърза традиционна туршия


Продукти:

Заедно или поотделно в буркани, от каквото имате.

– корнишони
– краставички
– тиквички
– бамя
– зелени и червени чушки
– зелени домати
– червено цвекло
– земна ябълка

Подправки за добавка: копър, бахар, лук и всичко останало, което ви харесва.

За по- дълготрайно запазване на туршията – няколко листа от смокиня

Саламура за покриване и допълване на буркана – 30гр. едра сол на 1 л. вода.

Как се приготвя?
В зависимост от вместимостта и броя на използваните буркани предварително се прави нужното количество саламура, като в гореща вода се слага съответното количество сол и се остави да изстине.

Зеленчуците се измиват добре и се нарязват. На дъното на буркана се слагат измити  листа от смокиня, след което се редят наличните зеленчуци. Завършва се с още 2 смокинови листа.  Залива се с изстиналата саламура. Ако имате възможност, сложете пластмасова капачка тип похлупак. Ако ползвате капачка за завиване, не я затягайте, а просто я поставете отгоре. Бурканът се оставя на слънчево място за 7 дни. Всеки ден трябва да се обръща, за да се размеси саламурата. След това се съхранява на хладно и тъмно място и се консумира до 1 година.

6. Лесни шоколадови бонбони

Продукти:
сушени сливи/кайсии/фурми
– ядки: бадем, орех или лешник (печени или сурови)
– разтопен кулинарен шоколад
– сол на фини кристали/ фльор де сел
Как се приготвя?
В сушения плод се слага печена или сурова ядка. С помощта на вилица се потапя в разтопения шоколад и се подрежда на хартия за печене. Отгоре се поръсва с няколко кристалчета сол и се поставя в хладилника, за да стегне.

7. Лесен солен карамел без термична обработка

Продукти:
– 500 гр. фурми с костилка или без
– 150 мл. Вода
– ¼ ч. л. сол

Как се приготвя?
Карамелът става най-хубав с фурми сорт Меджул, но и с други резултатът е прекрасен. Точни пропорции не могат да се дадат, защото зависи от самите фурми. Ако са достатъчно меки не  е нужно да се накисват, но ако са сухи, задължително се накисват предварително за поне 30 минути.

Всички продукти се слагат в  блендер и се смилат до желаната консистенция. При нужда се добавя още вода, а според вкусовите предпочитания, можете да се увеличи и количеството на солта. При липса на блендер се ползва пасатор.
Соленият карамел може да се ползва в сладкиши, сосове, ястия. Например като топинг за брауни или заливка на резен ябълка.

Още рецепти от #ТвоятаХрана!

Related Posts

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *